Skip to main content

English  Українська   
НОВИНИ > ПІДТРИМАЙ УКРАЇНУ > ІНФОРМАЦІЙНІ БЮЛЕТЕНІ > ХОР "СЕРПАНОК" > ІСТОРІЯ > МЕДІА > ЧЛЕНСТВО > ПРИВАТНІ ОГОЛОШЕННЯ > КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ > КОНТАКТИ >  

ІСТОРІЯ


Асоціація українців штату Вашингтон - це нове ім'я, яке отримав Український Американський клуб штату Вашингтон у 2011 році, враховуючи пропозиції та зауваження багатьох членів клубу а також вимоги сьогодення.

 

Ініціатором створення Українського Американського клубу штату Вашингтон у далекому 1971-му році був Володимир Клос, саме він і став його першим президентом. Клуб був покликаний представляти українську громаду штату і вести культурно-просвітницьку діяльність.

Перший президент клубу - Володимир Клос (1971 - 1979)

 

Вже починаючи з 70-х років Клуб активно відстоював права України як самостійної держави, і щорічно відзначав День Незалежності 22 січня згідно з Універсалом,проголошеним Центральною Радою у 1918 році. Відповідна петиція направлялася до мера міста Сіетл, конгресменові від нашого штату та губернаторові. У результаті українська громада отримувала вітання і солідарність місцевої влади щодо відзначення цього свята.

 

Січневі роковини в Сіятелі

Заходами Українського Американського Клюбу у стейті Вашингтон, вперше в історії цього півмільйонового міста, посадник Вес Улман проголосив день 22 січня- Днем Української Незалежности.Над зорганізуванням свята працював голова Клюбу, інж. Володимир Клос.Участь у святі взяло багато стейтових сенаторів, конгресменів, та різних достойників міста та стейту. …Співом «Ще не вмерла Україна» закінчено святкування. Присутніх – понад 500 людей. Перебіг свята і прихильний коментар передали дві телевізійні станції, радіo і місцеві часописи.

З газети «Свобода», 31 січня 1973 р.

 

Указ виданий мером міста Сіетл про святкування 22 січня 1974 року Дня Незалежності України, 1974 рік

 

Урочисте прийняття української делегації мером міста Сіетл, Вес Улманом,1974 рік

 

На початку 70-их років при сприянні клубу була створена танцювальна група  «Гони Вітер», яка дивувала своєю майстерністю Північно-Західний регіон.

 

Виступ групи “Гони Вітер” в музеї Історії та Індустрії під час Різдвяних свят 1974 року

 

На той час важливими компонентами роботи клубу були мітинги на підтримку репресованої української інтелігенції, а також поширення правдивих свідчень про зросійщення і поневолення України.

 

Один із мітингів організованих клубом , 1975 рік

 

 

В 1979 році президентом клубу обирають Ореста Данишa.  Члени клубу продовжують щороку свяктувати День Незалежності України, надсилаючи петиції до місцевої влади.  Продовжується робота для підтримки українських політичних в'язнів. Про активну громадянську позицію клубу можуть свідчити також петиції про утиски прав людини в колишньому СРСР.  У цей час у світі побільшало фундацій з вивчення української історії і літератури, активно розвивалися закордонні політичні течії на підтримку самостійної України.  Члени клубу стають активними спонсорами таких фондів, надсилаючи їм зібрані кошти.

 

 

Екс-президент клубу - Орест Даниш (1979 - 1986; 1989 - 1992)

 

 

 

При клубі утворюється жіночий комітет, який займається організацією виставок українського мистецтва на різних місцевих фестивалях.  Експонатами виставок були вишиванки, різблені речі, писанки та українські народні строї.  Організаторами та активними учасниками жіночого комітету стають Надя Даниш, Вікторія Клос а також Марія Шевченко.  

 

 

1986 рік.  Президентом клубу стає Олесь Криницький. До влади прийшла людина мистецтва, шанувальник української музики.  Така подія не могла не вплинути на діяльність клубу.  Починаючи з 1987 року клуб стає постійним учасником щорічного Північно-Західного Фольклорного фестивалю.  Для участі у цьому фестивалі клуб запрошує відомі українські танцювальні колективи з Канади, а також українських музикантів.  У цей час наш клуб спільно з Австрійським та Польським клубамиі починає приймати участь у щорічному танцювальному вечорі під назвою International Dance.

 

                

Екс-президент клубу - Олесь Криницьий (1986 - 1988)

 

Клуб свого часу очолювали теж  Володимир Кунько та Ігор Даниш.  Знаменну дату, 1000-тя хрещення Русі в 1988 році, святкували не тільки в Україні, а й по всьому світі, де проживають українці.  Клуб взяв на себе відповідальність та організовував різні інформаційні заходи присвячені цій події.

 

З проголошенням Незалежності України 1991 року відкрилася нова сторінка історії клубу. Молода держава потребує підтримки, і члени клубу, знову ж таки, жертвують на видання нових підручників з історії України, дитяче книговидавництво, відродження Києво-Могилянської Академії.  В цей час клуб виділяє кошти на агітаційну роботу Народного Руху України, збирає пожертвування для допомоги ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

 

Посвідка видана клубу Києво-Могилянською Академією про пожертвування, 1992 рік

 

 

90-ті роки ознаменувалися появою нової хвилі еміграції, що в свою чергу вплинуло на життя української громади нашого штату.  У 1993 році президентом клубу управа обирає Євгена Лемця.  Тепер вже святкували справжню Незалежність, мріяли  про розквіт і розбудову вільної України.  Мета і завдання клубу залишалися тими ж – опікуватися українською культурою, допомагати у становленні Української держави, інформувати світову громадськість про Україну, її народ, її потреби та досягнення.  Окрім святкування Незалежності  України, річниць до Дня народження Тараса Шевченка, клуб проводить заходи з нагоди Нового Року.

 

Екс-президент клубу - Євген Лемцьо (1994 - 2000; 2004 - 2006)

 

 

ХХІ століття крокувало вперед, прогрес  і протиріччя супроводжували шалений ритм життя.   Саме в цей період президентом клубу вперше стає жінка, Люба Кігічак.

 

                                                                           Екс-президент клубу - Люба Кігічак (2000 - 2004)

 

Серед найбільш вагомих заходів, організованих  клубом у  цей час – зустріч українського вітрильника «Батьківщина» в порту ElliottBay у серпні 2002 року та участь в акції «Хай світ пізнає Україну». Протягом двох років, подорожуючи навколо світу команда вітрильника «Батьківщина» привертала увагу світової спільноти  до України, як незалежної держави в центрі Європи.

 

 

У цьому ж році, продовжуючи традиції 70-х років клуб взяв активну участь у святковій Різдвяній програмі, яка відбувалася в музеї Історії та Індустрії. Новий президент не тільки очолила клуб, пані Люба одночасно стала керівником танцювальної групи «Доля», протягом чотирьох років навчаючи дітей українських танців. Група «Доля» виступала не лише на всіх заходах, які організовував клуб, але також брала участь у різних місцевих фестивалях.

 

 

Танцювальна група "Доля", 2002 рік

 

 

 

Вибори Президента України в 2004 році, які переросли в Помаранчеву революцію, згуртували навколо клубу багато небайдужих українців нашого штату.  Клуб двічі організовує і спонсорує поїздки 300-т бажаючих виконати свій громадянський обовязок та проголосувати в Сан Франциско. Щоб бути солідарними з мітингуючим Майданом, клуб організовує мітинги в центрі Сіетлу, привертаючи увагу місцевих засобів масової інформації.

 

 

Мітинг у центрі Сіетлу, організований клубом під час Помаранчевої революції, яка відбулася в Україні у 2004 році.

 

Починаючи з 2006 року клуб очолює Петро Дрогомирецький.  У цьому ж році завдяки старанням клубу в Кенті відкривається виборча дільниця, єдина закордонна дільниця, яка працювала поза межами консульства або посольства.

 

Діючий президент Асоціації українців штату Вашингтон (в минулому Українського Американського клубу штату Вашингтон) - Петро Дрогомирецький

 

В 2008 році клуб активно приймає участь в міжнародній акції «Незгасима свічка», яка була присвячена

75-ій річниці Голодомору в Україні 32-33 років.  Сіетл стає першим містом Америки, яке приймає естафетний смолоскип від сусідньої Канади.  Акцію, яку організував клуб, вразила усіх відвідувачів високим професійним рівнем.

 

 Акція "Незгасима свічка" на вшанування пам'яті жертв голодомору в Україні у 1932-1933 роках, 2008 рік

 

Про наш клуб знають і в Канаді, охоче запрошують на тамтешні фестивалі, виставки та інші заходи. Клуб також виступив спонсором української команди паралімпійців на зимовій Олімпіаді в Канаді 2010 року.

Клуб продовжує свої традиції, щороку організовує святкування Дня Незалежності України та річниці народження Тараса Шевченка, приймаючи участь у Північно-Західному Фольклорному фестивалі та танцювальному вечорі International Dance.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

На зустріч з громадою клуб запрошує українських музикантів, відомих письменників та діячів української культури.

 

    

Творча зустріч з Народним артистом України, Василем Нечепою, 2006 рік

 

 

 

Творча зустріч із Заслуженим артистом України, Дмитром Губ'яком, 2010 рік

 

 

 Творча зустріч з письменником, Василем Шклярем, 2011 рік

 

Важливою заслугою клубу в цей період існування є сприяння розвитку танцювального ансамблю "Барвінок" а також створення хору "Серпанок".

 

   Танцювальний ансамбль "Барвінок"

 

 

Хор "Серпанок"

 

В 2011 році враховуючи пропозиції та зауваження багатьох членів клубу а також вимоги сьогодення, управою  було прийнято рішення про зміну назви клубу.  Під новим ім'ям ми надалі будемо продовжувати 40-а річні традиції клубу, сприяти зростанню та плідній діяльності нашої організації на благо української громади та наступних поколінь.